Nawigacja

Bocheńskie obchody Święta Wojska Polskiego

16.08.2021
Bocheńskie obchody Święta Wojska Polskiego
fot. Łukasz Chojecki UM Bochnia
Bocheńskie obchody Święta Wojska Polskiego
Już od blisko 30 lat dzień 15 sierpnia jest obchodzony jako Święto Wojska Polskiego. Tegoroczne bocheńskie obchody miały dużo bardziej okazały charakter w porównywaniu z latami ubiegłymi.

Rozpoczęły się od złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod tablicą „Miasto Bochnia Swoim Bohaterom 1920-1930”, upamiętniającą 10 ochotników z Ziemi Bocheńskiej, którzy polegli w bojach z bolszewikami w 1920 r.

Następnie przy budynku Zespołu Szkól nr 3  odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy, poświęconej gen. Jerzemu Dobroszyckiemu, który z tego budynku, zajmowanego wtedy przez wojska austriackie, dowodził przewrotem wojskowym, który doprowadził do wyzwolenia Bochni z rąk zaborców.

W okresie zaborów obecny budynek „ekonomika” stanowił fragment Miejskich Koszar Kawaleryjskich i był jednocześnie siedzibą komendy garnizonu Bochnia. To w tym budynku w kwietniu 1918 r. pośród polskich oficerów, służących w armii austriackiej zawiązała się niepodległościowa konspiracja, która pod nazwą organizacji „Wolność” doprowadziła to odebrania władzy zaborcom.

Twarzą tej konspiracji stał się ówczesny kapitan Jerzy Dobrodzicki, który 31 października 1918 r. dokonał przewrotu wojskowego, przejął dowództwo nad stacjonującymi w Bochni oddziałami i ogłosił przyłączenie miasta do odradzającej się Ojczyzny. Stało się to blisko 2 tygodnie przed oficjalną datą odzyskania przez Polskę niepodległości, co czyni Bochnię jednym w najwcześniej odebranych z rąk zaborcy skrawków państwa polskiego.

Zasługą kapitana Dobrodzickiego jest utworzenie w Bochni pośród ochotników z całej Bocheńszczyzny pierwszego oddziału Wojska Polskiego, który stał się zalążkiem II batalionu 2 pułku strzelców podhalańskich. Kontynuatorów tradycji bojowych tego pułku, w osobach oficerów i żołnierzy 21 batalionu logistycznego z Rzeszowa, mających za patrona gen. Dobrodzickiego, mamy zaszczyt i honor gościć dzisiaj w Bochni
mówił podczas uroczystości Starosta Bocheński Adam Korta.

Odsłonięcia tablicy dokonali: senator RP, wiceminister edukacji i nauki prof. Włodzimierz Bernacki, poseł Stanisław Bukowiec, członkini zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech, starosta Adam Korta, burmistrz Stefan Kolawiński, kpt. Paweł Samol, reprezentujący dowódcę 21 batalionu logistycznego w Rzeszowa oraz p. Lesław Filipowicz, członek rodziny gen. Dobrodzickiego.

Ceremonię zakończył uroczysty Apel Pamięci i salwa honorowa w wykonaniu wojska oraz składanie kwiatów pod odsłonięta tablicą.

W obu uroczystościach uczestniczyły delegacje władz państwowych i samorządowych, wojska, policji, straży pożarnej, związków zawodowych i stowarzyszeń.