Nawigacja

Młodzież z SOSW z bryłką soli po Europie

07.11.2023
Przez dwa tygodnie młodzież z Branżowej Szkoły I st. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni przebywała w Czechach w ramach programu Erasmus+. Uczniowie realizowali projekt pn. „Z bryłką soli poznajemy Stary Ląd”. Projekt uzyskał z programu Erasmus+ dofinansowanie w kwocie blisko 250 tysięcy złotych. Uczniowie oprócz Czech zobaczą również Grecję i Rumunię.

Pierwszym etapem projektu była wizyta w październiku w partnerskiej szkole w Chroustovicach w kraju pardubickim w Czechach. Codzienne spotkania z czeskimi rówieśnikami pozwoliły młodzieży odkrywać te aspekty życia i kultury, które łączą oraz zrozumieć dzielące różnice. Wspólne zajęcia w pracowniach szkolnych m.in. florystycznej, cukierniczej czy artystycznej w naturalny sposób przybliżyły język sąsiadów rozwijając kompetencje wielojęzyczności.

Efekty wspólnych działań były zadawalające zarówno dla uczniów z Bochni jak i Chroustovic. Piękne obrazy malowane kawą i solą, jesienne bukiety i dynie haloween, smaczne pierniki, pachnące sole kąpielowe i ziołowe, wieńce adwentowe… to tylko niektóre z wytworów jakie powstały na zajęciach.

Ważnym punktem wyjazdu uczniów do kraju partnerskiego było poznanie bogactwa kultury czeskiej czyli zabytków, tradycji i zwyczajów oraz prezentacja naszej rodzimej kultury z regionu bocheńskiego. Młodzież zwiedziła przepiękną Pragę – stolicę Czech, Chrudim – miasto, którego atrakcją jest Muzeum Kultury Lalkarskiej, Slatinany -a tam zlokalizowane w starym zamkumuzeum hipologiczne oraz państwowa stadnina koni wyścigowych, Ráby pod Pardubicami z muzeum piernika "Piernikowa Chatka". Warto zaznaczyć, że Pardubice słyną z przepysznych pierników, a tradycja ich wypieku sięga XV wieku. Ostatnim punktem na szlaku „warto zobaczyć” były podziemia dawnej kopalni srebra w mieście Kutna Hora.

Przez wymianę informacji o zwyczajach, obrzędach ludowych oraz religijnych w obu krajach uczniowie bogacili wiedzę o otaczającym świecie, nabywali kompetencje świadomości i ekspresji kulturalnej, a tym samym uczyli się otwartości na inne kultury i poszanowania ich odmienności.

Takie wyjazdy, gdzie bezpośrednie działanie, obserwowanie, wymiana doświadczeń, rozwiązywanie problemów, nawiązywanie kontaktów społecznych w szeroko rozumianej rzeczywistości są niezwykle cennym doświadczeniem dla uczniów z niepełnosprawnością.

Kolejnym etapem projektu „Z bryłką soli poznajemy Stary Ląd” jest wizyta dzieci ze szkoły podstawowej w Grecji.  Na wiosnę planowana jest wizyta w Rumunii.