Na styku kultur Polski i Grecji
15.07.2022Projekt realizowany był w partnerstwie z młodzieżą z greckiego Gimnazjum w Leptokarii. Grupa z Polski zaprezentowała Bochnię i bocheńską Kopalnię Soli. Wspólnie z kolegami greckimi zwiedzili pozostałości po antycznych basenach solankowych „Mokradła AlykiKitrous” oraz współczesny zakład gdzie odzyskuje się sól przez odparowywanie wody morskiej. W programie nie mogło zabraknąć również elementów z historii starożytnej. Na zboczach Olimpu, w Livitrze, uczniowie oglądali wykopaliska wioski sprzed kilku tysięcy lat związanej z kultem Orfeusza. To tu gdzie podobno miał żyć Orfeusz wysłuchali mitu o jego podróży w zaświaty w celu odebrania Hadesowi ukochanej Eurydyki. W starej cegielni, u wzgórz Olimpu poznali tajniki produkcji pierwszych cegieł na terenie Grecji. To była nie tylko nauka ale i dobra zabawa.
Chęć poznania kolebki naszej cywilizacji nie mogła się obyć bez zwiedzania Aten, wizyty na Akropolu i w Muzeum Archeologicznym, zwiedzania Volos i Dionu. Wielkie wrażenie na uczestnikach mobilności zrobiła wycieczka do Klasztorów Meteora, gdzie była okazja poznać religię Greków. W trakcie lekcji muzealnej w Kalambace poznali niełatwą sztukę pisania ikon.
Zrealizowane wycieczki były inspiracją do wykonywania prac plastycznych. Uczestnicy wykonywali z masy solnej wazy greckie, które później malowali, wykonywali biżuterię inspirowaną darami ziemi i morza, wspólnie na deskach zaprojektowali i wykonali z drewna, kamieni i piasku obrazy przedstawiające Leptokarię, drzewo oliwne, drzewko pomarańczy i bawiące się na plaży dzieci. Pobyt zakończył się wspaniałym wieczorem greckim, tańcem Zorby i smakowaniem tradycyjnych potraw.
Dwutygodniowy pobyt na Riwierze Olimpijskiej, w bardzo bliskiej odległości od pasma Olimpu zbliżył do kultury antycznej starożytnej Grecji, bliżsi nam okazali się bogowie mieszkający w przeszłości na Olimpie
Wyjazd do Grecji to już czwarta mobilność uczniów z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Bochni, pierwsza odbyła się do Rumunii, druga do Grecji, a trzecia do Czech.
Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” skierowany był do uczniów szkół publicznych i niepublicznych działających w systemie oświaty, jest to projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
[sk]