Narodowe Czytanie w Bochni

03.09.2024
„Kordian” Juliusza Słowackiego to lektura, którą Prezydent RP wybrał na tegoroczne Narodowe Czytanie. Na tę ogólnopolską akcję, odbywającą się co roku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, zapraszamy w sobotę 7 września 2024 r. o godz. 15.00 do Centrum Informacji Turystycznej na Plantach Salinarnych.

Uzasadniając wybór utworu na trzynastą edycję Narodowego Czytania Prezydent Andrzej Duda napisał: „Sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się Kordian Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę – z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu. Dlatego właśnie w tym roku chcę Państwa zaprosić do Narodowego Czytania Kordiana.”

Wszystkich zainteresowanych i chcących wziąć udział w corocznej akcji czytelniczej zapraszają organizatorzy Narodowego Czytania w Bochni: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

Powróćmy na chwilę do pierwszej połowy XIX w., spójrzmy na sprawy narodowe krytycznym okiem młodzieńca, posłuchajmy opowieści starego Grzegorza … i pomyślmy ile zawartych w dramacie myśli pozostało nadal aktualnych. Wybrane fragmenty powieści przeczytają przedstawiciele władz powiatu i miasta oraz mieszkańcy naszego miasta.

Zachęcamy do przyniesienia własnego egzemplarza czytanego dramatu, aby oznaczyć go pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Centrum Informacji Turystycznej by po raz kolejny uczestniczyć w święcie polskiej literatury.