Trwają inwestycje na drogach powiatowych

05.08.2024
Modernizacja i przebudowa dróg powiatowych
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni/S.Kierepka
Modernizacja i przebudowa dróg powiatowych
Wakacyjna pogoda sprzyja prowadzeniu inwestycji na drogach powiatowych. Obecnie realizowanych jest aż 8 kluczowych modernizacji dróg, przebudowy skrzyżowań, budowy chodników czy ścieżek rowerowych oraz przepustów.
Potrzeby w zakresie modernizacji dróg powiatowych są nadal duże, ale konsekwentnie realizujemy nasz plan dzięki skutecznie pozyskiwanym środkom na przebudowy i remonty. Zgodnie z planem finansowym na inwestycje drogowe w tym roku planujemy wydać prawie 40 milionów zł. Mam również pełną świadomość, że każda inwestycja wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla mieszkańców. Prace budowlane mogą powodować czasowe utrudnienia w ruchu drogowym, za co z góry przepraszam i proszę o wyrozumiałość. Jednak warto zaznaczyć, że te względnie krótkoterminowe niewygody są inwestycją w naszą przyszłość. Poprawa stanu dróg znacząco wpłynie na bezpieczeństwo oraz komfort codziennego życia wszystkich mieszkańców naszego powiatu
wyjaśnia starosta Adam Korta

W gminie Bochnia trwa rozbudowa drogi w Słomce i Krzeczowie, która wyniesie ponad 3 miliony zł. Powstała tam już pierwsza warstwa nawierzchni, układane są chodniki i przebudowywane zjazdy. Warto dodać, że samorząd powiatowy złożył wniosek o dofinansowanie na kontynuacje tej inwestycji, tym razem w Słomce i Gawłowie.

W Okulicach i Bratucicach oprócz wymiany oraz wzmocnienia jezdni; trwa budowa chodnika i przebudowa parkingu przy szkole. Powstanie również odwodnienie i kanały technologiczne. Drogowcy zamontują nowe bariery ochronne i oznakowanie. Wartość inwestycji to ponad 2,6 miliona zł.

Ku końcowi zmierza przebudowa skrzyżowania na granicy Bochni i Brzeźnicy za ponad 800 tysięcy zł. Drogowcy oprócz rozbudowy wlotów skrzyżowania, przystosowali drogi: powiatową i gminną do odpowiednich parametrów. Powstały pobocza i chodnik, przebudowano zjazdy i umocniono skarpę płytami ażurowymi.

Drugą kluczową inwestycją na terenie miasta jest przebudowa skrzyżowania ulicy Karolina z ulicą Krzeczowską, gdzie finalnie powstanie rondo, z którego będzie można korzystać już z końcem tego roku. Wartość zadania to około 4,5 miliona złotych. W ramach inwestycji, oprócz przebudowy skrzyżowania, planowana jest rozbudowa drogi powiatowej w rejonie istniejącego wiaduktu kolejowego. Ulice zostaną dostosowane do odpowiednich parametrów technicznych. Ze względu na ruch pojazdów ciężarowych zostanie zastosowana tzw. "cicha nawierzchnia", która zostanie jeszcze dodatkowo wzmocniona.  Ponadto na skrzyżowaniu powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, która w przyszłości dojdzie do łącznika autostradowego. Zjazdy i istniejący system odwodnienia zostaną rozbudowane i przebudowane. Aby poprawić bezpieczeństwo, pojawią się bariery ochronne i balustrady.

Na drugim krańcu Bochni trwa rozbudowa ulicy Strzeleckiej. Zakres prac obejmuje budowę drogi, chodników i zatok autobusowych. Przebudowę wlotów skrzyżowań i ulepszenie poboczy. Wartość inwestycji to ponad 2 miliony zł.

W Olchawie drogowcy prowadzą prace polegające na rozbudowie nawierzchni wraz z podbudową, wykonaniu stabilizacji podłoża i ułożeniem na niej nowych warstw nawierzchni. Przebudowane zostaną także skrzyżowania, kanalizacja deszczowa, powstaną chodniki, a skarpy potoku zostaną umocnione. Na koniec zamontowane zostaną elementy bezpieczeństwa ruchu i nowe oznakowanie. Natomiast w Nowym Wiśniczu na Podzamczu kierowcy już mogą korzystać z nowej nawierzchni drogowej. Obie inwestycje pochłoną około 6,5 miliona zł.

Znacząca inwestycja realizowań jest również w Trzcianie i Kamionej. Rozbudowa i przebudowa drogi wyniesie 8,2 miliona zł. Zadanie związane jest z przebudową ok. 2,7 km drogi powiatowej od skrzyżowania z drogą wojewódzką w Trzcianie do skrzyżowania z drogą powiatową, w sąsiedztwie kościoła parafialnego w Trzcianie. Oprócz nowej nawierzchni, wykonane zostaną pobocza, powstanie chodnik i elementy uspokojenia ruchu tj. wyniesione przejścia dla pieszych czy progi zwalniające. W Kamionnej natomiast modernizowany jest odcinek drogi w pobliżu szkoły, gdzie położona zostanie nowa nawierzchnia, wyregulowane studzienki kanalizacyjne i wykonane pobocza. Powstanie także oznakowanie poziome i pionowe.

[sk]