Tym oddychamy w Bochni. Mobilne płuca zbadały powietrze
01.12.2023To tylko chwilowy i punktowy pomiar. W innych częściach miasta, szczególnie w okolicach Rynku może to wyglądać inaczej. W przyszłym sezonie grzewczym postaramy się pomiar przeprowadzić w innej części miasta. Problem nawarstwia się szczególnie przy niesprzyjającej pogodzie. Dlatego nie możemy spocząć na laurach. Jeszcze wiele do zrobienia przed nami. Niestety wymiany pieców i termomodernizacja to bardzo kosztowne inwestycje. Nie uda się tego zrobić bez pomocy państwa. Obecne programy powinny być kontynuowane i poprawione. Problemem są również zmiany w rozliczaniu prądu wyprodukowanego przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne, co zniechęca do instalacji pomp ciepła— mówi Starosta Bocheński Adam Korta
Mobilne Płuca od 14 do 28 listopada oddychały bocheńskim powietrzem, pochłaniając zanieczyszczenia na placu przed I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni. Odczyt był pokazywany na bieżąco na wyświetlaczu, można go było śledzić również on-line.
Zależnie od stopnia zanieczyszczenia tkanina stopniowo zmieniała swój kolor z białego, a finalnie do szarego, który przybrała w ostatnich dniach trwania akcji. Stan powietrza przez większość czasu utrzymywał się na dobrym poziomie. Dopiero w związku z pogorszeniem pogody pod koniec drugiego tygodnia, czujnik mobilny coraz częściej wskazywał znaczne wyższe stężenie pyłów dochodzące nawet do 44 µg/m³ (norma 15 µg/m³ ) dla PM 2,5 oraz 59 µg/m³ ( norma 45 µg/m³) dla pyłu PM10.
Przez większość dni jakość powietrza była dobra, ale niestety nie dlatego że Bochnia poradziła sobie z problemem smogu, ale dlatego że pomogła w tym pogoda. Przez pierwszy tydzień było wietrznie, względnie ciepło oraz padał deszcz. Wyraźna zmiana nastąpiła dopiero w ostatni poniedziałek kiedy czujnik wykazał dane przekraczające normy. Pamiętajmy jednak, że związku z chwilową poprawę stanu powietrza nie powinniśmy zaprzestawać z wymianą starych pieców. Dane są jednoznaczne – problem istnieje i jest co raz poważniejszy wraz z trwaniem sezonu grzewczego— wyjaśnia Magdalena Cygan przedstawicielka Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Obserwacja płuc to bardzo cenne i pouczające doświadczenie. Natomiast niezapominajmy, że uchwała Antysmogowa przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego obliguje nas do wymiany wszystkich pieców i kotłów bezklasowych oraz klasy 1 i 2 do końca kwietnia 2024 r.
Przy likwidacji źródła ciepła można skorzystać dotacji lub pożyczki, a podstawowym programem wspierającym wymianę pieców i kotłów jest program Czyste Powietrze. Więcej informacji na ten temat możemy uzyskać u ekodoradców gminnych oraz u doradcy ds. klimatu i środowiska w Starostwie Powiatowym jak również na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.
Postawienie mobilnych płuc to wspólny projekt Powiatu Bocheńskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego. Akcji przez cały czas towarzyszyły organizowane przez doradcę ds. klimatu i środowiska prelekcje wśród mieszkańców naszego Powiatu pod hasłem „Czysty Klimat – Czyste Powietrze”. Prelekcje odbyły się min. w Zespole Szkół nr 2 w Bochni, I LO, Zespole Szkół nr 1, Szkole Podstawowej nr 1 Bochni oraz w Klubie Senior-Wigor.
To tylko jedna z wielu akcji proekologicznych realizowanych przez Powiat Bocheński w ramach akcji #ekopowiatbochenski. Działania te zostały niedawno dostrzeżone i docenione. Podczas Gali Kryształów PR w Kromerowie koło Olsztyna otrzymały wyróżnienie za kreatywną akcję promocyjną.
Akcja odbyła się w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA pn. „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”/ LIFE – IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005
#ekopowiatbochenski #czymoddychabochnia #czystepowietrze