Uczcili 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

02.09.2019
1 września upamiętniono 80. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w intencji poległych w kościele św. Pawła Apostoła, następnie na Cmentarzu Komunalnym św. Rozalii przy mogile zbiorowej żołnierzy września 1939 roku odczytano Apel Poległych oraz złożono okolicznościowe wiązanki.

Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrali: Józefa Szczurek-Żelazko sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Stanisław Bukowiec – Radny Województwa Małopolskiego, Adam Korta – Starosta Bocheński, Lucjan Robert Cerazy – zastępca Burmistrza Miasta Bochnia oraz dr hab. Teofil Wojciechowski – były burmistrz Bochni.

Z mogił Września wykuła się niepodległa Polska, Nam ją przekazali herosi spod Westerplatte, Wizny i spod Bochni. Nie wolno nam utracić tego daru, wykonanego z drogocennego surowca - krwi, poświęcenia dla Ojczyzny, ofiary z własnego życia – mówił w czasie uroczystość Starosta Bocheński Adam Korta.

Po przemówieniach porucznik Elżbieta Pawlos-Dorocicz odczytała Apel Pamięci, a następnie wystrzelono salwę honorową. Następnie delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów na grobie poległych.