Zmiany w przepisach dotyczących świadectwa charakterystyki energetycznej
04.05.2023Przydatne linki
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię w związku z użytkowaniem budynku lub lokalu stanowiącego jego część. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą w sytuacji wznoszenia, sprzedaży lub wynajmu budynku lub lokalu, świadectwo charakterystyki energetycznej lub jego kopia mają być przekazywane nowemu najemcy lub kupującemu.
Pozostałe istotne kwestie, wynikają z ww. aktu to:
- Nabywca lub najemca nieruchomości nie będzie mógł się zrzec prawa do otrzymania świadectwa energetycznego.
- Świadectwo będzie musiało zostać przekazane przez właściciela lub zarządcę nieruchomości (oraz osoba ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu lub spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu) przy sporządzeniu aktu notarialnego, umowy sprzedaży lub przy zawarciu umowy najmu. Fakt przekazania przez sprzedającego ww. dokumentu będzie musiał zostać odnotowany w akcie notarialnym.
- Jeśli lokal/ budynek jest wykorzystywany na własny użytek i właściciel nie ma zamiaru go sprzedawać lub wynajmować, świadectwo nie będzie wymagane.
- Właściciel lub zarządca budynku, którego powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m2i w których dokonywana jest obsługa interesantów, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla tego budynku.
- W budynkach o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2, w których są świadczone usługi dla ludności (np. galerie handlowe, dworce), świadectwo energetyczne należy umieścić w widocznym miejscu - o ile zostało już sporządzone.
- Jeśli dla budynku lub jego części zostało już sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, od 28 kwietnia trzeba będzie podawać w ogłoszeniu o sprzedaży lub najmie informacje z dokumentu takie jak: wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, a także jednostkową wielkość emisji CO2.
- W przypadku nowo wybudowanego budynku, świadectwo energetyczne trzeba będzie dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Z obowiązku tego są wyłączone budynki o powierzchni zabudowy do 70 m2 służące zaspokojeniu własnych celów mieszkaniowych ich właścicieli.
- Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia sporządzenia.
Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw można sprawdzić pod adresem: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych.
Więcej szczegółów na stronie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20140001200