Konkurs ofert na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej
05.08.2021Konkurs ofert na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej
Zarząd Powiatu w Bochni ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej- obejmującego prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerekwi
I. Rodzaj zadania:
- Prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerekwi – zwanego w dalszej części ogłoszenia Domem – zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. z 2020r., poz. 249)
- Dom będzie prowadzony dla 40 osób.
- Zadanie będzie realizowane w okresie od 23 grudnia 2021 roku do 22 grudnia 2026 roku
II. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację tego zadania:
- Przewidywana łączna kwota dotacji na realizację zadania będzie równa wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na utworzenie i prowadzenie środowiskowego domu samopomocy określonej w decyzjach Wojewody Małopolskiego dla powiatu bocheńskiego.
- W 2021 roku i latach ubiegłych zadanie nie było realizowane.
III. Zasady przyznawania dotacji:
- Zarząd Powiatu w Bochni po wyłonieniu Oferenta zawrze z nim umowę na prowadzenie środowiskowego domu samopomocy, w której określi warunki i terminy przekazywania dotacji.
- Wysokość dotacji ustalana będzie na każdy rok kalendarzowy w formie aneksu do umowy.
- Termin i warunki realizacji zadania:
- Zadanie będzie realizowane w terminie od 23 grudnia 2021 roku do 22 grudnia 2026 roku.
- Skoro źródłem finansowania prowadzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerekwi będzie dotacja celowa z budżetu państwa określona w decyzjach Wojewody Małopolskiego dla powiatu bocheńskiego – to na potrzeby złożenia oferty Zarządu Powiatu w Bochni jednoznacznie wyjaśnia – iż zakreślony w ust. 1 termin realizacji zadania wyznaczony do 22 grudnia 2026 r. ulega skróceniu bez składania jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń woli – gdy dotacja celowa z budżetu państwa na dany rok nie zostanie przyznana. W takim stanie rzeczy umowa ulega rozwiązaniu z pierwszym dniem roku na który dotacja nie została udzielona. Rozwiązanie umowy nie zwalnia realizatora zadania z obowiązku rozliczenia dotacji wykorzystanej w roku poprzednim wraz ze wszystkimi obowiązkami i konsekwencjami z tym związanymi.
- Podmiot otrzymujący dotację na podstawie podpisanej umowy lub aneksu do niej, po zakończonym roku rozliczeniowym zobowiązany jest do przedstawienia sprawozdania merytorycznego i finansowego z wykonanego zadania, zgodnie ze wzorem określonym w § 1 pkt. 5 Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r., poz. 2057).
- Zadanie określone w ofercie winno być realizowane z należytą starannością, zgodnie z warunkami określonymi w ofercie oraz umowie lub aneksie do niej.
- Oferent zobowiązuje się do realizacji zadania w zakresie prowadzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w tym zatrudniania kadry pracowniczej zgodnie z wymaganiami określonymi w:
1) ustawie z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (t. j. Dz. U. z 2020r., poz. 1876 z późn. zm.),
2) rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. z 2020r., poz. 249).
- Termin składania ofert:
- Konkurs kierowany jest do podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1057 z późn. zm.), jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności w obszarach objętych konkursem.
- Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty.
Ofertę realizacji zadania sporządzoną według wzoru określonego w § 1 pkt. 1 Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r., poz. 2057) należy dostarczyć bezpośrednio lub przesłać pocztą na adres Starostwo Powiatowe w Bochni ul. Kazimierza Wielkiego 31, 32-700 Bochnia w kopercie opisanej „Konkurs na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerekwi”.
W terminie nieprzekraczalnym do dnia 3 września 2021 roku.
- Do oferty należy dołączyć następujące dokumenty:
1) kopię aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub odpowiednio wyciąg z ewidencji lub inny dokument potwierdzający status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących,
2) sprawozdanie finansowe i merytoryczne z działalności podmiotu za ubiegły rok lub w przypadku dotychczasowej krótszej działalności za okres tej działalności,
3) statut organizacji lub inny dokument określający sposób jego działalności,
4) dokument upoważniający daną osobę lub osoby do reprezentowania Oferenta, które w dokumencie stanowiącym o podstawie działalności podmiotu nie posiadają informacji o osobach upoważnionych do reprezentowania Oferenta,
5) oświadczenie o treści „Oświadczam, iż (nazwa Oferenta występującego z ofertą) nie posiada zaległości wobec ZUS-u i Urzędu Skarbowego”.
- Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert:
- Wybór oferty zostanie dokonany w ciągu 30 dni od upływu terminu na ich składanie.
- Oferty opiniowane będą przez Komisję Konkursową ds. opiniowania złożonych w otwartym konkursie ofert na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej- prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerekwi, powołaną przez Zarząd Powiatu w Bochni, zwaną dalej „Komisją”.
- Otwarcie ofert nastąpi następnego dnia roboczego po upływie terminu składania ofert w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bochni.
- Oferty złożone na innych drukach, nieczytelne, niekompletne, złożone po terminie, nie będą rozpatrywane.
- W przypadku konieczności wyjaśnienia treści oferty Przewodniczący Komisji wezwie Oferenta do złożenia wyjaśnień w terminie nie krótszym jak 3 dni robocze.
- W przypadku gdy Oferent nie złoży wyjaśnień, albo dokona tego po terminie wskazanym przez Przewodniczącego Komisji, oferta zostanie uznana za niespełniającą kryteriów formalnych.
- Oferty ocenione pozytywnie pod względem formalnym zostaną poddane ocenie Komisji pod względem merytorycznym.
- Komisja dokonuje oceny merytorycznej oferty w oparciu o poniższe kryterium i punktację zadania:
Rodzaj kryterium |
Maksymalna liczba punktów |
1. Posiadane zasoby kadrowe (liczba i przygotowanie zawodowe (kwalifikacje) osób zatrudnionych do realizacji zadania, liczba i przygotowanie osób współpracujących i wolontariuszy). |
6 |
2. Doświadczenie w realizacji zadań podobnego rodzaju (m.in. realizowane projekty, uzyskane efekty, poziom merytoryczny dotychczasowych działań w zakresie podobnych zadań, rzetelności, terminowości oraz sposób rozliczenia środków otrzymanych na realizację innych zleconych zadań publicznych, ewentualne rekomendacje). |
6 |
3. Wartość przedsięwzięcia i jego zbieżność z potrzebami powiatu (m.in. opis celów i uzasadnienie realizacji zadania, wskazanie problemów, które zostaną rozwiązane i/lub potrzeb, które zostaną zaspokojone poprzez realizację zadania, trafność identyfikacji bezpośrednich adresatów zadania, innowacyjność projektu, wniesienie nowych rozwiązań |
6 |
4. Zgodność oferty ze szczegółowymi warunkami realizacji zadania (spójność z informacjami zawartymi w ogłoszeniu). |
2 |
5. Opis i harmonogram realizacji działań (m.in. przejrzystość realizacji zadania, trafność doboru metod i form realizacji, ich atrakcyjność, wykonalność zadania, sposób promocji zadania oraz powiatu w związku z finansowaniem zadania). |
6 |
6. Zakładane rezultaty realizacji zadania – ilościowe (m.in. przewidywana liczba odbiorców działań itp.) i jakościowe (opis rezultatów zadania w odniesieniu do planowanych działań, ich trwałość, wymierne korzyści dla społeczności lokalnej). |
6 |
7. Rzetelność przedstawionej kalkulacji kosztów (szczegółowość kalkulacji kosztów, jej przejrzystość i dostateczny opis poszczególnych pozycji budżetu, spójność z planowanymi działaniami. |
8 |
8. Planowany udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego. |
8 |
9. Planowany wkład osobowy (w tym praca społeczna członków i świadczenia wolontariuszy). |
4 |
Maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów wynosi 52
- Oceną poszczególnego kryterium jest suma wszystkich punktów przyznanych przez członków, dzielona przez liczbę uczestniczących w posiedzeniu członków Komisji.
- Suma wszystkich punktów poszczególnych kryteriów składa się na ocenę końcową oferty.
- Oferta podmiotu, która otrzyma poniżej 33 pkt uznana zostanie za ofertę nie spełniającą kryteriów merytorycznych.
- Wyniki oceny ofert zostaną przedstawione Zarządowi Powiatu w Bochni przez Przewodniczącego Komisji.
- Decyzję o wyborze oferty podejmuje Zarząd Powiatu w Bochni.
- Ogłoszenie wyników konkursu ukaże się niezwłocznie po wyborze oferty na tablicy ogłoszeń i Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Bochni.
15.W przypadku nie złożenia żadnej oferty do konkursu, konkurs ofert uznaje się za nierozstrzygnięty.
- Konkurs może być unieważniony o ile w jego trakcie lub po jego rozstrzygnięciu wystąpią okoliczności dyskwalifikujące Oferenta, albo zaistnieją inne przesłanki formalnoprawne uniemożliwiające zlecenie Oferentowi zadania. Decyzje w tym zakresie podejmuje Zarząd Powiatu w Bochni.
- Uchwała Zarządu Powiatu w Bochni o wyborze oferty stanowi podstawę do zawarcia umowy z Oferentem.
- Do uchwały Zarządu Powiatu w Bochni w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert nie stosuje się trybu odwoławczego.
- Warunkiem realizacji zadania oraz przekazania dotacji jest zawarcie przed datą rozpoczęcia realizacji zadania umowy według wzoru określonego w § 1 pkt. 3 Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057).
VII. Informacja o realizacji przez organ administracji publicznej w roku ogłoszenia otwartego konkursu ofert i w roku poprzednim zadań publicznych tego samego rodzaju i związanych z nimi kosztach.
- Wysokość środków przeznaczonych w 2021 roku na realizację zadania publicznego dotyczącego prowadzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerekwi wynosi: 76.409,00 złotych. Co nie oznacza zobowiązania powiatu do przekazania dotacji w kwocie 76.409,00 złotych w roku 2021.
- Zarząd Powiatu w Bochni informuje, że zadanie publiczne- prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w latach poprzednich nie było realizowane w drodze zlecenia realizacji zadania publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1057 z późn. zm.).
VIII. Pozostałe informacje związane z konkursem oraz warunkami ubiegania się o zlecenie realizacji zadania publicznego dotyczącego prowadzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerekwi można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni pod numerem telefonu 14 612 49 70 lub 14 611 97 40.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t. j. Dz. U. z 2020r., poz.1876 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( t. j. Dz.U. z 2020r., poz.1057 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. z 2020r., poz. 249).